Artikuj te ndryshem

in Shendeti

Djersitja e tepërt gjatë natës, shenjë paralajmëruese e 8 problemeve shëndetësore

Të zgjohesh në mes të natës e të shohesh që jastëku, çarçafët e rrobat janë bërë qull në djersë, nuk është shenjë paralajmëruese e një sëmundjeje të vetme , por e 5 problemeve shëndetësore. Nuk po flasim për rastet kur temperatura e dhomës është shumë e lartë, apo ju jeni mbuluar trashë, pasi është normale që ju të djersiteni , por kur ambienti i dhomës është mëse normal dhe ju zgjoheni qull në djersë. Menopauza Gjatë kësaj periudhe kalimtare femrat përjetojnë afshe të nxehta dhe shpesh ndodh që gjatë natës gjumi t’u dalë nga këto të fundit. Teprimi me alkoolin

Posti Djersitja e tepërt gjatë natës, shenjë paralajmëruese e 8 problemeve shëndetësore është marrë nga Lajme Javore.
Like http://facebook.com/LajmeJavoreZyrtare/

Read more ›
in Shendeti

Pasqyra e gjakut: Cilat janë vlerat normale?

Pavarësisht nëse keni frikë nga gjilpërat ose dhënia e gjakut, vizita në laborator është e domosdoshme për diagnostikimin e cilësdo sëmundje. Analizat e gjakut tregojnë nëse organizmi është i shëndoshë, nëse ekziston ndonjë proces inflamator, apo ekziston ndonjë sëmundje… Që të mos pyetni se çfarë kuptimi kanë shkurtesat e pakuptueshme afër numrave në letrën të cilën ua jep laboranti, ju këshillojmë ta lexoni në mënyrë të kujdesshme këtë tekst dhe të mësoni për vlerat referente të pasqyrës së përgjithshme të gjakut dhe për formulën leukocitare (që tregon numrin e leukociteve- qeliza të rëndësishme të mbrojtjes së organizmit) Pasqyra e plotë

Posti Pasqyra e gjakut: Cilat janë vlerat normale? është marrë nga Lajme Javore.
Like http://facebook.com/LajmeJavoreZyrtare/

Read more ›
Mjekët i dhanë veç 48 orë jetë, por ja si duket sot (Foto)
in Shendeti

Mjekët i dhanë veç 48 orë jetë, por ja si duket sot (Foto)

Një adoleshente anoreksike që peshonte pak më shumë se katër gurë dhe që i kishin mbetur edhe 48 orë jetë, sipas mjekëve, ka ndarë fotot e tmerrshme të sëmundjes së saj pas një shërimi të mrekullueshëm. Kur Gemma Walker u diagnostikua me anorexia nervosa dhe bulimi në moshën 14 vjeçare, mjekët paralajmëruan se ajo do të vdiste po të mos trajtohej. Më pas ajo u shtrua në spital tre herë në gjendje urgjence dhe kreu tre terapi të gjata psikiatrike dhe të riushqyerjes. Ajo sot është në shëndet mëse të mirë dhe ja se si duket:

Posti Mjekët i dhanë veç 48 orë jetë, por ja si duket sot (Foto) është marrë nga Lajme Javore.
Like http://facebook.com/LajmeJavoreZyrtare/

Read more ›
in Shendeti

​​Si të rrisësh gjoksin vetëm për 24 orë

Vetëm me një pickim të thjeshtë, tani është e mundshme që të rritni gjoksin vetëm për një natë. Do të mjaftoj një injeksion me solucionin e salinës, i njëjti ose thuajse i njëjti me serumin e vjetër fiziologjik. Ky injeksion në gjokset tuaja, do të bëjë që të fryhen thuajse natyralisht për t’u shfryrë më pastaj pas 24 orësh. Por kjo kushton edhe shtrenjtë, gjithsej 2660 euro dhe kjo po bëhet e mundshme nga një kirurg estetik nga New Yorku, doktor Rowe. Ai ka thënë për New York Time, se këtë e ka bërë edhe për ato femra që dëshirojnë

Posti ​​Si të rrisësh gjoksin vetëm për 24 orë është marrë nga Lajme Javore.
Like http://facebook.com/LajmeJavoreZyrtare/

Read more ›
in Shendeti

Receta që i zhduk rrudhat brenda një jave

Sapo femrat shohin ndonjë  rrudhë në fytyrë, gjëja e parë që bëjnë është përdorimi i kremrave të shtrenjtë, të cilat janë të tejngopura me kimikate të rrezikshme, që në të vërtetë më shumë bëjnë dëm sesa dobi. Por në fakt, ekziston një recetë që dritare.net e sjell për çdokënd. Është një mrekulli e vërtetë, e cila do të heqë rrudhat dhe ta bëjë lëkurën tuaj të butë, me shkëlqim dhe pothuajse menjëherë të shëndetshme! Kjo recetë sekrete përmban vetëm 4 përbërës dhe efekti shihet brenda një jave! Ky krem që përgatitet në kushte shtëpie nuk shkakton efekte anësore dhe nuk

Posti Receta që i zhduk rrudhat brenda një jave është marrë nga Lajme Javore.
Like http://facebook.com/LajmeJavoreZyrtare/

Read more ›
Lëngu i kuq që del nga mishi nuk është gjak – ja çfarë është
in Shendeti

Lëngu i kuq që del nga mishi nuk është gjak – ja çfarë është

Shumë njerëz janë të keqinformuar. Bifteku është një nga ushqimet më të mira në botë – nëse, sigurisht, nuk jeni vegjetarian. Nëse gatuani ose porosisni biftek, mishi do të lëshojë padyshim një lëng ngjyrë të kuqe, transmeton Gazeta Express. Shumë njerëz mund të mendojnë se ai lëng i kuq është gjak, por nuk është. Lëngu i kuq që e shihni në pjatë është diçka që quhet ‘myoglobinë’ – një proteinë që ndodhet në indet e muskujve. Myoglobina bart oksigjen nëpër muskuj dhe përmban një pigment të kuq. Pasi bifteku të gatuhet, myoglobina errësohet, që është arsyeja pse bifteku shndërrohet nga ngjyra

Posti Lëngu i kuq që del nga mishi nuk është gjak – ja çfarë është është marrë nga Lajme Javore.
Like http://facebook.com/LajmeJavoreZyrtare/

Read more ›
in Shendeti

Kjo është mënyra e duhur për të hequr dyllin dhe papastërtitë e tjera nga veshi

Për shumë njerëz rituali i përditshëm i higjienës personale përfshin larjen e syve, dhëmbëve, pjesëve intime etj, duke harruar pastrimin e një oragni shumë të rëndësishëm siç janë veshët. Disa njerëz i pastrojnë sa herë bëjnë dush, kurse të tjerë i pastrojnë më shpesh pasi i druhen dyllit dhe papastërtive të tjera. Dylli është një substancë që fromohet në veshin e brendshëm dhe e mbron atë nga bakteret dhe mikro-organizmat e tjerë. Ka të njëjtën konsistencë si xheli dhe përbëhet nga qeliza të vdekura dhe substanca të ndryshme yndyrore. Një ndër mënyrat më praktike për pastrimin e tyre është përdorimi

Posti Kjo është mënyra e duhur për të hequr dyllin dhe papastërtitë e tjera nga veshi është marrë nga Lajme Javore.
Like http://facebook.com/LajmeJavoreZyrtare/

Read more ›
in Shendeti

Eliminoni pikat e zeza në hundë për vetëm tre minuta

Ka mënyra të ndryshme për të bërë fytyrën tuaj të pastër nga pikat e zeza. Përdorimi i sodës së bukës është një mënyrë popullore e pastrimit të njollave dhe plagëve pa pasur efekte anësore. Ju mund të përzieni granula natriumi me ujë për të hequr qelizat e vdekura të lëkurës nga fytyra, pa ndonjë inflamacion të shkaktuar gjatë aplikimit, transmeton Lajmi.net. Përzieni dy tre lugë çaji sodë buke me ujë dhe do të fitoni një përzierje të qëndrueshme. Bëni masazh lëkurës në fytyrën tuaj, me fokus vendet ku keni njolla dhe plagë. Vazhdoni 1-2 minuta me mazash dhe mbajeni kështu

Posti Eliminoni pikat e zeza në hundë për vetëm tre minuta është marrë nga Lajme Javore.
Like http://facebook.com/LajmeJavoreZyrtare/

Read more ›
Mbajtja e gishtave të dorës në këto pozicione, bën diçka të mrekullueshme për trupin tuaj
in Shendeti

Mbajtja e gishtave të dorës në këto pozicione, bën diçka të mrekullueshme për trupin tuaj

Mënyra se si i mbani gishtat tuaj të dorës gjatë yogas ndikon shumë në zvogëlimin e dhimbjeve të ndryshme të trupit tuaj. Shumë prej jush e e pranojnë se sa herë që ndjejnë dhimbje fizike, përpiqen që ta tejkalojnë atë me metoda popullore. Mjekësia kineze sidomos e lidh shumë kontrollin e dhimbjes me muskujt dhe atë që quhet “dhimbje psikologjike”. Pavarësisht kurave tradicionale, barnave apo medikamenteve që zvogëlojnë dhimbjen, njerëzit gjithnjë e më shumë janë të prirur drejt yogas. Ka shumë metoda të tjera për të qetësuar dhimbjet e një prej tyre ka të bëjë pikërisht me gishtat e dorës.

Posti Mbajtja e gishtave të dorës në këto pozicione, bën diçka të mrekullueshme për trupin tuaj është marrë nga Lajme Javore.
Like http://facebook.com/LajmeJavoreZyrtare/

Read more ›
in Shendeti

Shumë pranë stinës së qershive, ja pse duhet të konsumoni sa më shumë

Vetëm sa nuk kanë arritur në treg. E dobitë e tyre janë të shumta. Qershitë tash e një kohë të gjatë janë në ”zë të mirë”, për vetitë e tyre shëruese, e studimet shkencore e kanë vërtetuar këtë. Thuhet se jemi shumë pranë sa që mjekët do në na i përshkruajnë në recetë. Qershitë janë të pasura me antioksidues, kështu që ndikojnë mirë në parandalimin e sëmundjeve të zemrës, shëndetin e eshtrave dhe zbutjen e dhimbjeve. Besohet se janë të pasura me shumë antocininë, mund të zbutin dhimbjet dhe se 20 qershi kanë efektin sa një aspirinë. Posedojnë shumë bakër,

Posti Shumë pranë stinës së qershive, ja pse duhet të konsumoni sa më shumë është marrë nga Lajme Javore.
Like http://facebook.com/LajmeJavoreZyrtare/

Read more ›

Fatal error: Call to undefined method Facebook\Helpers\FacebookJavaScriptHelper::getError() in /home1/lajmejav/public_html/alb.today/wp-content/themes/magazinum/footer.php on line 253